
| Parameter | Value |
|---|---|
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Dropout Voltage | 150 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Min Input Voltage | 4.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 35 µA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Polarity | Positive |
| Load Regulation | 0.6 % |
| Line Regulation | 0.02 %/V |
Stock: 1774
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10819
Ext.Price$0.10819
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10819 | $0.10819 |
| 10 | $0.10156 | $1.01560 |
| 50 | $0.09533 | $4.76650 |
| 100 | $0.08933 | $8.93300 |
| 500 | $0.08371 | $41.85500 |
| 1000 | $0.08252 | $82.52000 |
| 3000 | $0.08134 | $244.02000 |
| 5000 | $0.07948 | $397.40000 |
